Ahmedabad, Gujarat
GST No. 24ABRPP6939R1ZG
Call 0794255869279% Response Rate
Send Enquiry



| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Drilling Capacity in Steel | 25 mm (1 in) |
| Type of Drilling Machine | Pillar |
| Motor Power | 1 HP |
| Drilling Capacity (Steel) | 25 |
| Number of Speeds | 8 |
| Spindle Center to Column Distance | 254mm |
| Range Of Spindle Speed | 110-2800 |
| Spindle Travel | 158 |
| Drilling Capacity | 25 |
| Weight | 300 |
Panchvati Engineering Works” are Manufacture of extensive Bench Pillar Drilling Machine, Column Pillar Drilling Machine, Geared Radial Drill Machine, Precision Bench Drilling Machine, Heavy Duty Pillar Drilling Machine, Drilling Cum Tapping Machine, Drilling Machine, etc. We direct all our activities to cater the expectations of customers by providing them excellent quality products as per their gratification. Moreover, we follow moral business policies and crystal pure transparency in all our transactions to keep healthy relations with the customers.
View Complete details


| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Drilling Capacity in Steel | 20 mm (3/4 in) |
| Type of Drilling Machine | Pillar |
| Motor Power | 1 HP |
| Drilling Capacity (Steel) | 20 |
| Spindle Travel | 130 mm |
| Number of Speeds | 8 |
| Spindle Center to Column Distance | 205 mm |
| Range Of Spindle Speed | 110-2800 |
| Drilling Capacity | 20MM |
| Weight | 125 |
View Complete details




| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Range Of Spindle Speed | 110-2800 |
| Brand | PANCHAL |
| Drilling Capacity | 25 |
| Model Name/Number | 25x230mm |
| Drilling Capacity (Steel) | 25 |
| Distance Between Spindle & Column | 230 |
| Type of Drilling Machine | Pillar |
| Weight | 200 |
| Column Diameter | 87 |
Panchvati Engineering Works” are Manufacture of extensive Bench Pillar Drilling Machine, Column Pillar Drilling Machine, Geared Radial Drill Machine, Precision Bench Drilling Machine, Heavy Duty Pillar Drilling Machine, Drilling Cum Tapping Machine, Drilling Machine, etc. We direct all our activities to cater the expectations of customers by providing them excellent quality products as per their gratification. Moreover, we follow moral business policies and crystal pure transparency in all our transactions to keep healthy relations with the customers.
View Complete details



| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Spindle Speed | 2800 |
| Spindle Travel | 158 |
| Drilling Capacity | 25 |
| Table Size | 300×300 mm |
| Motor Power | 1 hp |
| Number Of Spindle Speeds | 8 |
| Base Plate Size | 570x360mm |
| Number of Spindle Speed | 2800rpm |
| Distance between Spindle and Base Plate | 600 |
| Spindle Taper | MT3 |
Panchvati Engineering Works” are Manufacture of extensive Bench Pillar Drilling Machine, Column Pillar Drilling Machine, Geared Radial Drill Machine, Precision Bench Drilling Machine, Heavy Duty Pillar Drilling Machine, Drilling Cum Tapping Machine, Drilling Machine, etc. We direct all our activities to cater the expectations of customers by providing them excellent quality products as per their gratification. Moreover, we follow moral business policies and crystal pure transparency in all our transactions to keep healthy relations with the customers.
View Complete details