Ahmedabad, Gujarat
GST No. 24ABRPP6939R1ZG
Call 0794255869281% Response Rate
Send Enquiry



| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Drilling Capacity | 25 mm (1 inch) |
| Type of Drilling Machine | Pillar |
| Machine Type | Pillar |
| Motor Power | 1 HP |
| Drilling Capacity (Steel) | 25 |
| Type Of Power Tool | Drill |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | CI |
| Phase | Three Phase |
| Spindle Taper | MT3 |
Panchvati Engineering Works” are Manufacture of extensive Bench Pillar Drilling Machine, Column Pillar Drilling Machine, Geared Radial Drill Machine, Precision Bench Drilling Machine, Heavy Duty Pillar Drilling Machine, Drilling Cum Tapping Machine, Drilling Machine, etc. We direct all our activities to cater the expectations of customers by providing them excellent quality products as per their gratification. Moreover, we follow moral business policies and crystal pure transparency in all our transactions to keep healthy relations with the customers.
View Complete details


| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Drilling Capacity | 25 mm (1 inch) |
| Type of Drilling Machine | Pillar |
| Machine Type | Pillar |
| Motor Power | 2 HP |
| Drilling Capacity (Steel) | 25 |
| Type Of Power Tool | Drill |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | CI |
| Phase | Three Phase |
| Spindle Taper | MT3 |
Panchvati Engineering Works” are Manufacture of extensive Bench Pillar Drilling Machine, Column Pillar Drilling Machine, Geared Radial Drill Machine, Precision Bench Drilling Machine, Heavy Duty Pillar Drilling Machine, Drilling Cum Tapping Machine, Drilling Machine, etc. We direct all our activities to cater the expectations of customers by providing them excellent quality products as per their gratification. Moreover, we follow moral business policies and crystal pure transparency in all our transactions to keep healthy relations with the customers.
View Complete details



| Drilling Capacity | 13 mm (1/2 inch) |
| Machine Type | Bench |
| Motor Power | 0.5 HP |
| Drilling Capacity (Steel) | 20 mm |
| Spindle Travel | 80 mm |
| Material | MS ( Body ) |
| Spindle Taper | Solid |
| Feed Type | Manual |
| Warranty | 1 yr |
| Brand | Panchal |
View Complete details