Ahmedabad, Gujarat
GST No. 24ABRPP6939R1ZG
Call 0794255869281% Response Rate
Send Enquiry



| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Drilling Capacity | 50 mm |
| Spindle Travel | 250 mm |
| Spindle Speed | 1440 RPM |
| Drilling Capacity (Steel) | 50 mm |
| Arm Length | 1200 mm |
| Table Size | 800×800 mm |
| Number Of Spindle Speeds | 8 |
| Warranty | 1 yr |
| Brand | Panchal |
| Main Motor Power | 3 HP |
View Complete details



| Type of Drilling Machine | Radial |
| Spindle Speed | 2800 |
| Spindle Travel | 2800 |
| Drilling Capacity | 40mm |
| Drilling Capacity (Steel) | 40mm |
| Arm Length | 1400 mm |
| Table Size | 600×600 mm |
| Number Of Spindle Speeds | 8 |
| Base Plate Size | 3*2 feet |
| Number of Spindle Speed | 2800 |
Panchvati Engineering Works” are Manufacture of extensive Bench Pillar Drilling Machine, Column Pillar Drilling Machine, Geared Radial Drill Machine, Precision Bench Drilling Machine, Heavy Duty Pillar Drilling Machine, Drilling Cum Tapping Machine, Drilling Machine, etc. We direct all our activities to cater the expectations of customers by providing them excellent quality products as per their gratification. Moreover, we follow moral business policies and crystal pure transparency in all our transactions to keep healthy relations with the customers.
View Complete details



| Spindle Travel | 158 mm |
| Spindle Speed | 8 step |
| Drilling Capacity | 25 mm |
| Brand | Panchal |
| Number Of Spindle Speeds | 8 |
| Feed Type | Manual feed |
| Spindle Taper | MT3 |
| Machine Type | Pillar type |
| Power Source | 3 phase electric |
| Usage Application | Heavy drilling |
View Complete details




| Drilling Capacity | 25 mm |
| Brand | Panchal |
| Material | MS ( Body ) |
| Number Of Shaft | 1 |
| Motor Speed | 1440 RPM |
| Drill Depth | 6 inch |
| Motor Power | 1 HP |
| Phase | 3 Phase |
| Voltage | 220 V |
| Reverse Rotation | Yes |
View Complete details



| Drilling Capacity | 75 mm |
| Spindle Speed | 1440 RPM |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Panchal |
| Material | MS ( Body ) |
| Surface Finish | Color Coated |
| Phase | 3 Phase |
| Motor Power | 3 HP |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 220-380 V |
View Complete details



| Drilling Capacity | 25 mm |
| Brand | Panchal |
| Material | MS ( Body ) |
| Number Of Shaft | 1 |
| Motor Speed | 1440 RPM |
| Drill Depth | 6 inch |
| Motor Power | 1.5 HP |
| Phase | 3 Phase |
| Voltage | 220 V |
| Reverse Rotation | Yes |
Features:
View Complete details




| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Machine Type | Manual |
| Power Consumption | 3 phase |
| Material | Mild Steel |
| Capacity | 25 |
| Model Name/Number | 25X300 |
| Number Of Shaft | 1 |
| Usage/Application | drilling |
| Automation Grade | Manual |
| Hole Diameter | 0-25 mm |
View Complete details