Ahmedabad, Gujarat
GST No. 24ABRPP6939R1ZG
Call 0794255869281% Response Rate
Send Enquiry


| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Drilling Capacity | 13 mm |
| Type of Drilling Machine | Pillar |
| Spindle Speed | 8 step |
| Spindle Travel | 75MM |
| Drilling Capacity (Steel) | 13 |
| Table Size | Tilting table |
| Motor Power | 0.5 hp |
| Number Of Spindle Speeds | 4 Speed |
| Machine Type | Belt drive |
| Power Source | Single phase |
Panchvati Engineering Works” are Manufacture of extensive Bench Pillar Drilling Machine, Column Pillar Drilling Machine, Geared Radial Drill Machine, Precision Bench Drilling Machine, Heavy Duty Pillar Drilling Machine, Drilling Cum Tapping Machine, Drilling Machine, etc. We direct all our activities to cater the expectations of customers by providing them excellent quality products as per their gratification. Moreover, we follow moral business policies and crystal pure transparency in all our transactions to keep healthy relations with the customers.
View Complete details
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Drilling Capacity | 20 mm |
| Type of Drilling Machine | Pillar |
| Spindle Speed | 8 step |
| Spindle Travel | 130 |
| Drilling Capacity (Steel) | 20 |
| Table Size | 205x210 mm |
| Motor Power | 1 hp |
| Number Of Spindle Speeds | 8 |
| Spindle Taper | MT2 |
| Machine Type | Belt drive |
Panchvati Engineering Works” are Manufacture of extensive Bench Pillar Drilling Machine, Column Pillar Drilling Machine, Geared Radial Drill Machine, Precision Bench Drilling Machine, Heavy Duty Pillar Drilling Machine, Drilling Cum Tapping Machine, Drilling Machine, etc. We direct all our activities to cater the expectations of customers by providing them excellent quality products as per their gratification. Moreover, we follow moral business policies and crystal pure transparency in all our transactions to keep healthy relations with the customers.
View Complete details



| Drilling Capacity | 20 mm |
| Spindle Travel | 130 mm |
| Spindle Speed | 8 step |
| Drilling Capacity (Steel) | 20 mm |
| Table Size | Tilting table |
| Motor Power | 1 hp |
| Number Of Spindle Speeds | 8 |
| Drill Depth | 130 mm |
| Brand | Panchal |
| Main Motor Power | 1 HP |
View Complete details



| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Spindle Travel | 130 |
| Brand | PANCHAL |
| Model Name/Number | 20PFR |
| Drilling Capacity (Steel) | 20 |
| Type of Drilling Machine | Pillar |
| Drilling Capacity in Cast Iron | 20 |
| Tapping Capacity | 20 |
| Taper in Spindle | mt2 |
| Number of Spindle Speed | 2800 |
| Country of Origin | Made in India |
Panchvati Engineering Works” are Manufacture of extensive Bench Pillar Drilling Machine, Column Pillar Drilling Machine, Geared Radial Drill Machine, Precision Bench Drilling Machine, Heavy Duty Pillar Drilling Machine, Drilling Cum Tapping Machine, Drilling Machine, etc. We direct all our activities to cater the expectations of customers by providing them excellent quality products as per their gratification. Moreover, we follow moral business policies and crystal pure transparency in all our transactions to keep healthy relations with the customers.
View Complete details