Ahmedabad, Gujarat
GST No. 24ABRPP6939R1ZG
Call 0794255869279% Response Rate
Send Enquiry



| Type of Drilling Machine | Radial |
| Spindle Speed | 2800 |
| Spindle Travel | 158 |
| Drilling Capacity | 40 |
| Drilling Capacity (Steel) | 40 |
| Arm Length | 1600 mm |
| Table Size | 500×500 mm |
| Number Of Spindle Speeds | 8 |
| Base Plate Size | 1200x900 |
| Distance between Spindle and Base Plate | 900 |
View Complete details

| Brand | PANCHAL |
| Drilling Capacity | 40 |
| Spindle Speed | 2800 |
| Spindle Travel | 158 |
Panchvati Engineering Works” are Manufacture of extensive Bench Pillar Drilling Machine, Column Pillar Drilling Machine, Geared Radial Drill Machine, Precision Bench Drilling Machine, Heavy Duty Pillar Drilling Machine, Drilling Cum Tapping Machine, Drilling Machine, etc. We direct all our activities to cater the expectations of customers by providing them excellent quality products as per their gratification. Moreover, we follow moral business policies and crystal pure transparency in all our transactions to keep healthy relations with the customers.
View Complete details



| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Drilling Capacity | 40 |
| Spindle Speed | 2800 |
| Spindle Travel | 158 |
| Base Plate Size | 1200x900 |
| Brand | PANCHAL |
| Distance between Spindle and Base Plate | 900 |
| Drilling Capacity (Steel) | 40 |
| Type of Drilling Machine | Radial |
| Number of Spindle Speed | 2800rpm |
Panchvati Engineering Works” are Manufacture of extensive Bench Pillar Drilling Machine, Column Pillar Drilling Machine, Geared Radial Drill Machine, Precision Bench Drilling Machine, Heavy Duty Pillar Drilling Machine, Drilling Cum Tapping Machine, Drilling Machine, etc. We direct all our activities to cater the expectations of customers by providing them excellent quality products as per their gratification. Moreover, we follow moral business policies and crystal pure transparency in all our transactions to keep healthy relations with the customers.
View Complete details



| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Drilling Capacity | 40 |
| Spindle Speed | 2800 |
| Spindle Travel | 158 |
| Base Plate Size | 1200x900 |
| Brand | PANCHAL |
| Drilling Capacity (Steel) | 40 |
| Type of Drilling Machine | Radial |
| Number of Spindle Speed | 2800rpm |
Panchvati Engineering Works” are Manufacture of extensive Bench Pillar Drilling Machine, Column Pillar Drilling Machine, Geared Radial Drill Machine, Precision Bench Drilling Machine, Heavy Duty Pillar Drilling Machine, Drilling Cum Tapping Machine, Drilling Machine, etc. We direct all our activities to cater the expectations of customers by providing them excellent quality products as per their gratification. Moreover, we follow moral business policies and crystal pure transparency in all our transactions to keep healthy relations with the customers.
View Complete details