Ahmedabad, Gujarat
GST No. 24ABRPP6939R1ZG
Call 0794255869279% Response Rate
Send Enquiry



| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Type of Drilling Machine | Pillar |
| Drilling Capacity | 20 |
| Spindle Speed | 8 step |
| Spindle Travel | 130 |
| Table Size | 400×400 mm |
| Motor Power | 1 hp |
| Number Of Spindle Speeds | 8 |
| Distance Between Spindle & Base | 900 |
| Range Of Spindle Speed | 8 |
| Weight | 200 |
View Complete details





| Spindle Travel | 80 mm |
| Spindle Speed | 500-2525 rpm |
| Table Size | 200×200 mm |
| Motor Power | 0.5 hp |
| Number Of Spindle Speeds | 4 |
| Mounting Type | Bench mount |
| Warranty | 1 yr |
| Brand | Panchal |
| Main Motor Power | 0.75 HP |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details


| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Type of Drilling Machine | Pillar |
| Drilling Capacity | 13mm |
| Spindle Speed | 115-2525 rpm |
| Spindle Travel | 75MM |
| Table Size | Tilting table |
| Motor Power | 0.5 hp |
| Number Of Spindle Speeds | 4 |
| Range Of Spindle Speed | 110-2800 |
| Weight | 55 |
| Column Diameter | 47 |
View Complete details