Ahmedabad, Gujarat
GST No. 24ABRPP6939R1ZG
Call 0794255869279% Response Rate
Send Enquiry




| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Type of Drilling Machine | Pillar |
| Drilling Capacity | 20MM |
| Spindle Speed | 8 step |
| Spindle Travel | 130 |
| Drilling Capacity (Steel) | 20 |
| Table Size | 400×400 mm |
| Motor Power | 1 hp |
| Number Of Spindle Speeds | 8 |
| Range Of Spindle Speed | 110-2800 |
| Weight | 200 |
View Complete details



| Type of Drilling Machine | Pillar |
| No. of Teeth | 20 teeth |
| Material | Mild steel |
| Usage/Application | Textile Machine |
| Shape | Round |
View Complete details


| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Max Drill Diameter | 20MM |
| Machine Type | Manual |
| Spindle Speed | 82-3360 RPM |
| Number Of Spindles | 1 spindle |
| Spindle Stroke | 130MM |
| Operation Mode | Manual |
| Mounting Type | Bench |
| Power Consumption | 3 phase |
| Capacity | 25 |
| Number Of Shaft | 1 |
Panchvati Engineering Works” are Manufacture of extensive Bench Pillar Drilling Machine, Column Pillar Drilling Machine, Geared Radial Drill Machine, Precision Bench Drilling Machine, Heavy Duty Pillar Drilling Machine, Drilling Cum Tapping Machine, Drilling Machine, etc. We direct all our activities to cater the expectations of customers by providing them excellent quality products as per their gratification. Moreover, we follow moral business policies and crystal pure transparency in all our transactions to keep healthy relations with the customers.
View Complete details




| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Type of Drilling Machine | Pillar |
| Spindle Speed | 8 step |
| Drilling Capacity | 20 |
| Spindle Travel | 130 |
| Table Size | 400×400 mm |
| Motor Power | 1 hp |
| Number Of Spindle Speeds | 8 |
| Power | 3 PHASE |
| Range of Spindle Speed | 85 -2800 |
| Spindle Taper | MT2 |
View Complete details

| Material | en8 |
| Shape | Round |
| Thickness | custom, 200 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Material Capabilities | hard |
View Complete details