Ahmedabad, Gujarat
GST No. 24ABRPP6939R1ZG
Call 0794255869281% Response Rate
Send Enquiry



| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Drilling Capacity | 32 mm |
| Type of Drilling Machine | Pillar |
| Spindle Speed | 8 step |
| Spindle Travel | 158 |
| Drilling Capacity (Steel) | 32 |
| Motor Power | 2 hp |
| Number Of Spindle Speeds | 8 |
| Feed Type | Manual feed |
| Spindle Taper | MT4 |
| Machine Type | Pillar type |
Panchvati Engineering Works” are Manufacture of extensive Bench Pillar Drilling Machine, Column Pillar Drilling Machine, Geared Radial Drill Machine, Precision Bench Drilling Machine, Heavy Duty Pillar Drilling Machine, Drilling Cum Tapping Machine, Drilling Machine, etc. We direct all our activities to cater the expectations of customers by providing them excellent quality products as per their gratification. Moreover, we follow moral business policies and crystal pure transparency in all our transactions to keep healthy relations with the customers.
View Complete details



| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Drilling Capacity in Steel | 13 mm |
| Spindle Speed Range | 500-2525 RPM |
| Drill Type | Bench Drill |
| Motor Power | 0.5 HP |
| Spindle Travel | 75 mm |
| Table Size | 205x210 mm |
| Range Of Spindle Speed | 500 to 2800 |
| Drilling Capacity | 13 |
| Weight | 50 |
| Distance Between Spindle & Column | 135 |
| Brand | Panchal |
| Weight | 45 kg |
| Spindle Travel | 75 mm |
| Column Diameter | 47 mm |
| Overall Dimension (LxWxH) | 920x400x300 mm |
| Drilling Capacity In Steel | 13 mm |
| Spindle Center to Column | 153 mm |
| Maximum Distance Between Spindle to Table | 250 mm |
| Maximum Distance Between Spindle to Base | 480 mm |
| Base of Machine | 375x235 mm |
| Motor Speed | 1440 RPM |
| Phase | 3 Phase |
| Motor Power | 0.5 HP |
| Material | MS ( Body ) |
View Complete details





| Machine Type | Bench Drill |
| Drilling Diameter | 13 mm |
| Max Drill Diameter | 13 mm |
| Power | 3 Phase/ 1 Phase |
| Brand | PANCHAL |
| Spindle Taper | Spindle Solid |
| Speed Control | 4 Speed |
| Automation Grade | Manual |
| Width | 13 mm |
| Twist Drill Capacity | 13 mm |
Panchvati Engineering Works” are Manufacture of extensive Bench Pillar Drilling Machine, Column Pillar Drilling Machine, Geared Radial Drill Machine, Precision Bench Drilling Machine, Heavy Duty Pillar Drilling Machine, Drilling Cum Tapping Machine, Drilling Machine, etc. We direct all our activities to cater the expectations of customers by providing them excellent quality products as per their gratification. Moreover, we follow moral business policies and crystal pure transparency in all our transactions to keep healthy relations with the customers.
View Complete details



| Drilling Capacity | 20 mm |
| Spindle Speed | 8 step |
| Spindle Travel | 150 mm |
| Table Size | 300×300 mm |
| Motor Power | 1 hp |
| Number Of Spindle Speeds | 8 |
| Spindle Taper | MT2 |
| Machine Type | Belt drive |
| Usage Application | Production |
| Warranty | 1 yr |
View Complete details

| Drilling Diameter | 13 mm |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Brand | Panchal |
| Warranty | 6 months |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 220 V |
| Material | MS ( Body ) |
| Motor Power | 1 HP |
| Phase | Single Phase |
View Complete details

| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Size | 13MM |
| Model Name/Number | 13MM DRILL CHUCK |
| Usage/Application | DRILL |
| Holding Capacity | 13 |
| Material Grade | MS |
Panchvati Engineering Works” are Manufacture of extensive Bench Pillar Drilling Machine, Column Pillar Drilling Machine, Geared Radial Drill Machine, Precision Bench Drilling Machine, Heavy Duty Pillar Drilling Machine, Drilling Cum Tapping Machine, Drilling Machine, etc. We direct all our activities to cater the expectations of customers by providing them excellent quality products as per their gratification. Moreover, we follow moral business policies and crystal pure transparency in all our transactions to keep healthy relations with the customers.
View Complete details





| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
View Complete details